Kesimhanede gören gözleriniz Veteriner Hekimleridir

14 Haziran 2021 16:53 Kahramanmaraş Veteriner Hekimler Odası

Gıda Güvenliği Haftası nedeniyle Odamız ve Onikişubat İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliği ile kesimhanelerde gıda güvenliği hakkında kesimhane çalışanlarına yönelik bilgilendirme yapıldı.

Sanayileşmenin hızla ilerlediği ve buna paralel olarak köyden kente göçün yaşandığı, artan dünya nüfusuna gıda yetiştirebilmek gibi bir gerekçe ile GDO lu gıdaların tüketimine sınırlı da olsa izin verildiği bir dönemde 7 Haziran Dünya Gıda Güvenliği  Gününü yaşıyoruz. 

Azalan ve yaşlanan köy nüfuslarının oluşması demek üretimin azalması demektir. Üretimin azalması ile birlikte fabrikasyon ürünlerinde artış gözlenmektedir. Fabrikasyon ürünlerin aratması ile birlikte üretiminde kontrol altında tutulması ve oluşturulan gıdaların güvenle tüketilebilmesi için daha çok çaba sarf edilmesi gerekmektedir.  Bunun içinde gayret edilmektedir.

Beslenme, tüm canlılarda çok önemlidir. Sağlıksız ve yetersiz beslenme hastalıkların ana temel nedenlerinden birisidir. Dolayısıyla tüketilen gıdaların sağlıklı olması canlılar için hayati derece de önemlidir. Bu nedenledir ki;  Gıda Güvenliği hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla, BM Genel Kurulu tarafından 2018 yılında alınan kararla, 2019’dan itibaren her yıl 7 Haziran Dünya Gıda Güvenliği Günü olarak kutlanmaktadır.

Kahramanmaraş Veteriner Hekimleri Odası olarak İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile istişare edilerek Gıda Güvenliği ile ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla kesimhane çalışanlarına yönelik bir eğitim çalışması yapıldı. Yapılan eğitim çalışması Onikişubat İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz  ile koordineli bir şekilde yürütülerek gerçekleştirildi. Yapılan planlamalar kapsamında Onikişubat  İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Personellerinden Veteriner hekimi Aydın GEZERTAŞAR tarafından Yenice Bizim Et Kombinasında gıda güvenliği hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla sunum yapılmıştır.

Yapılan sunum içerisinde gıda sağlığında hijyenin önemi, etin insan beslenmesindeki yeri ve önemi ile birlikte zoonoz hastalıklar hakkında bilgilendirme yapıldı.
 

YENİ GALERİLER

Kahramanmaraş Veteriner Hekimler Odası

Kahramanmaraş Veteriner Hekimler Odası'na ait kurumsal bilgilerin, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Kahramanmaraş Veteriner Hekimler Odası

İsmetpaşa Mahallesi Hükümet Bulvarı No:27 Nurol Apartmanı Kat:4 No:7
46100 Dulkadiroğlu / Kahramanmaraş

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.